NM state tournament brackets

CNJ staff

Class 5A
Boys
First round
Saturday

No. 16 Albuquerque High at No. 1 Rio Rancho, 7 p.m.
No. 9 Highland at No. 8 Sandia, 7 p.m.
No. 12 Mayfield at No. 5 Clovis, 7 p.m.
No. 13 Alamogordo at No. 4 La Cueva, 7 p.m.
No. 14 Valley at No. 3 Manzano, 7 p.m.
No. 6 Las Cruces at No. 11 Rio Grande, 7 p.m.
No. 10 Gallup at No. 7 Eldorado, 7 p.m.
No. 15 Los Lunas at No. 2 Hobbs, 7 p.m.

Girls
First round
Friday

No. 16 Rio Granbde at No. 1 Mayfield, 7 p.m.
No. 9 Hobbs at No. 8 Rio Rancho, 7 p.m.
No. 12 Onate at No. 5 La Cueva, 7 p.m.
No. 13 Valley at No. 4 Cibola, 7 p.m.
No. 14 Alamogordo at No. 3 Sandia, 7 p.m.
No. 11 Eldorado at No. 6 Eldorado, 7 p.m.
No. 10 Los Lunas at No. 7 Las Cruces, 7 p.m.
No. 15 Manzano at No. 2 Clovis, 7 p.m.

Class 2A
Boys
First round
Saturday

Mora (R4) at Navajo Pine (W1), 6 p.m.
Mesa Vista (R3) at Dulce (W2), 7 p.m.
Escalante (R2) at Penasco (W3), 6 p.m.
Rehobeth (R1) at Pecos (W4), 4 p.m.
Texico (R6) at Lordsburg (W5), 6 p.m.
Mesilla Valley (R5) at Clayton (W6), 6 p.m.
Bosque School (R9) at Eunice (W7), 6 p.m.
Capitan (R7) at Estancia (W8), 6 p.m.

Girls
First round
Friday

Pecos (R4) at Navajo Prep (W1), 6 p.m.
McCurdy (R3) at Coronado (W2), 7 p.m.
Escalante (R2) at Penasco (W3), 6 p.m.
Navajo Pine (R1) at Mora (W4), 6 p.m.
Clayton (R6) at Lordsburg (W5), 6 p.m.
Tularosa (R5) at Texico (W6), 6 p.m.
Estancia (R8) at Eunice (W7), 6 p.m.
Capitan (R7) at Bosque School (W8), 6 p.m.

Class 1A
Boys
First round
Saturday

San Jon (r4) at Cimarron (W1), 6 p.m.
Dora (R3) at Temple Baptist (W2), 6:30 p.m.
Desert Academy (R2) at Elida (W3), 2 p.m.
Springer (R1) at Logan (W4), 6 p.m.
Gallup Catholic (R6) at Cliff (W5), 6 p.m.
Animas (R5) at Magdalena (W6), 4 p.m.
Tatumn (R8) at Carrizozo (W7), 7 p.m.
Hondo (R7)at Gateway Christian (W8), 6 p.m.
Girls
First round
Friday

Clovis Christian (R4) at Cimarron (W1), 6 p.m.
Elida (R3) at Tohajiilee (W2), 6 p.m.
Temple Baptist (R2) at Fort Sumner (W3), 6 p.m.
Des Moines (R1) at Grady (W4), 6 p.m.
Gallup Catholic (R6) at Cliff (W5), 6 p.m.
Animas (R5) at Magdalena (W6), 6:30 p.m.
Hagerman (R8) at Carrizozo (W7), 7 p.m.
Hondo (R7) at Tatum (W8), 6:30 p.m.