HPJRA Finals comes to end

CNJ staff photo: Tony Bullocks Sterling Smith of Post, Texas, zeroes in on his target during Saturday’s short-go in the 16-19 calf roping competition in the HPJRA Finals at Curry County Mounted Patrol Arena. Smith finished first in the short-go competition with a time of 8.67 seconds.

By Eric Butler: CNJ correspondent

Figuring out the overall champ for the High Plains Junior Rodeo Association season can be quite a chore — even after all the competition is over. That was especially true for the boys in Saturday’s short-go of the 13-15 calf roping at Curry County Mounted Patrol Arena.

The five finalists all had a chance to jump up in the rankings with a good performance as only eight points separated the group of teenage cowboys. Rawley Stallard (81), Quay Howard (80), Lucas Screws (78), Lane Hedeman (76) and Logan Medlin (73) composed one of the tightest competitions as the HPJRA Finals came to a close.

As the week began, Stoddard trailed Seaver Tate by a single point. But Tate’s chances of being the overall calf roping champ went by the wayside when he didn’t get one of the five fastest combined times during the first four days of competition.

As for Stallard, even though the Fort Sumner native won the short-go on Saturday with a quick mark of 9.37 seconds, he couldn’t be sure that he wrapped up one of the prize-saddles that go to all of the HPJRA season champions. That’s because Quay Howard of Canyon, Texas, had a better combined-time for the two previous runs during the competition.

Points are awarded throughout the week, and the complicated calculations required were too much to figure for someone sitting high in the saddle.

“I figure (the chance) is pretty good, but it all depends on what Quay did,” Stallard said. “I really don’t know.”

At Saturday night’s awards presentations, it was revealed that Stallard’s efforts were good enough. With 94 points for the season, he just edged Howard’s tally of 93.

“It was a good ride,” said Stallard, 15, of the run which put him over the top. “It was probably the fastest I’ve ever been.”

Stallard was the first of the five to go on Saturday morning. Two of the subsequent four entrants failed to lasso their calves which helped unmuddle the field.

“It was pretty tight,” said Howard, also 15, adding that Stallard’s time put pressure on the rest of the entrants. “All of these guys roped real good. It just depends on how you react to it, you know. You’ve got to make your run still.”

The final short-go round included 36 separate competitions: 15 different events divided among boys and girls and a variety of age groups.

Unlike Stallard, most of the young cowboys and cowgirls had a pretty good idea of whether they had earned the coveted saddle trophy as soon as their event was over.

In the 9-12 girls pole bending, Lexi Mason of Hobbs swept by Kellie Collier by posting the best time on Saturday. Because Collier failed to qualify for the final short-go, Mason’s 15 points earned during the week was more than enough.

Mason, who had won seven saddles over the previous years, was still cautious nevertheless.

“I’m not for sure yet,” the 10-year-old Mason said just after her ride of 22.117 seconds.

Collier, however, wasn’t overly concerned if she was relegated to winning a buckle for second-place. The Hereford competitor had the top time Saturday in the goat tying for her age group, although it wasn’t good enough to catch overall leader Teryn Tate.

“I have a ton of buckles,” the 11-year-old said. “I just like having fun. I just had to do my thing — it didn’t matter if I was last or first.”

HPJRA Finals
At Curry County
Mounted Patrol Arena
Round 2 results
13-19 saddlebronc riding: 1. Brewster Guin 65; 2. Ethan McDaniel 63.

8-under calf roping: 1. Jabin Rice 63; 2. Shad Mayfield 62; 3. Tristyn McDaniel 59.

9-12 steer riding: 1. Lon Danley 74; 2/3. Bradley Guinn and Gage Melendez 73; 4. J.T. Cavazos 72; 5. Bryce Howe 69.

13-15 bull riding: 1. Chandler Bownds 70; 2/3. Jeremie Melendez and Cody Schneider 63.

13-15 chute dogging: 1. Rawley Stallard 2.18; 2. Quay Howard 2.39; 3. Hayden Moore 2.99; 4. Mike Hillman 4.91; 5. Lane Hedeman 4.93.

8-under barrels: 1. Audrey Wren 17.282; 2. Shelby Mayfield 17.366; 3. Kennedy Kirkpatrick 17.412; 4. Saige Bell 17.932; 5. Tanner Freeman 18.162.

9-12 barrels: 1. Tierra Gray 16.886; 2. Brogan Macy 16.930; 2. Kynzie Rae McNeill 16.993; 4. Kellie Collier 17.356; 5. Lexi Mason 17.372.

13-15 barrels: 1. Ashlee Howard 16.936; 2. Nicole Sweazea 16.995; 3. Kate Rowan 17.155; 4. Shelby Kirkes 17.170; 5. Breely Kirkpatrick 17.272.

16-19 barrels: 1. Stephanie Rodriguez 16.700; 2. Skye Sellers 17.215; 3. Kelbi Arfsten 17.415; 4. Andrea Ortiz 18.32; 5. Nichole McBride 18.560.

8-under goat tying: 1. Audrey Wren 10.54; 2. Saige Bell 12.27; 3. Kennedy Kirkpatrick 12.31; 4. Tristyn McDaniel 12.49; 5. Peyton Lewis 14.83.

9-12 goat tying: 1. Tierra Gray 9.24; 2. Teryn Tate 9.65; 3. Janesa Garcia 9.83; 4. Kellie Collier 10.21; 5. Abby Medlin 10.60.

13-15 goat tying: 1. Tegan Mills 8.05; 2. Jessie Kirkes 8.38; 3. Kashli Arfsten 9.01; 4. Ashlee Howard 10.07; 5. Nicole Sweazea 10.64.

16-19 goat tying: 1. Skye Sellers 11.34; 2. Kelbi Arfsten 14.74.

8-under poles: 1. Kennedy Kirkpatrick 21.192; 2. Tanner Freeman 22.068; 3. Loryn Danley 22.324; 4. Saige Bell 23.880; 5. Tristyn McDaniel 27.213.

9-12 poles: 1. Tierra Gray 21.563; 2. Kynsie Rae McNeill 22.113; 3. Lexi Mason 22.214; 4. Brogan Macy 22.668; 5. Lindsey Sharp 22.712.

13-15 poles: 1. Kashli Arfsten 21.766; 2. Shelby Kirkes 21.909; 3. Jessie Kirkes 22.166; 4. Breely Kirkpatrick 22.490; 5. Ashley Howard 23.750.

16-19 poles: 1. Skye Sellers 22.65; 2. Stephanie Rodriguez 24.13.

9-12 calf touch: 1. Lon Danley 5.17; 2. Jacob Gudgell 6.02; 3. Carl Sweazea 6.94; 4. Trevor Hedeman 7.08; 5. Jayden Kirkpatrick 7.34.

13-15 calf roping: 1. Quay Howard 11.29; 2. Logan Meredith 11.30; 3. Lane Hedeman 11.48; 4. Lucas Crews 12.31; 5. Rawley Stallard 14.34.

16-19 calf roping: 1. Sterling Smith 8.77; 2. Trent McDonald 10.36; 3. Dusty Anderson 12.90; 4. Dustin McDaniel 17.47; 5. Dusty Anderson 19.14.

9-12 girls breakaway: 1. Janesa Garcia 4.55; 2. Kersti Davis 5.31; 3. Teryn Tate 6.54.

9-12 boys breakaway: 1. Aaron Macy 3.16; 2. Jace Davis 3.18; 3. Trevor Hedeman 3.19; 4. Jayden Kirkpatrick 3.38; 5. Carl Sweazea 3.42.

13-15 girls breakaway: 1. Jessie Kirkes 4.51; 2. Ashlee Howard 12.92; 3. Breely Kirkpatrick 13.55.

13-15 boys breakaway: 1. Brewster Guin 2.37; 2. Lane Hedeman 2.83; 3. Lucas Screws 2.95; 4. Casey Furgeson 3.14; 5. Lane Ivy 3.19.

16-19 girls breakaway: 1. Skye Sellers 3.14; 2. Kelbi Arfsten 3.86; 3. Skye Sellers 4.03.

9-12 steer breakaway: 1. Teryn Tate 4.77; 2. Wesley Gudgell 7.62; 3. Janessa Garcia 8.79; 4. Kellie Collier 9.54; 5. Jarrett Parson 10.65.

16-19 team roping: 1. Tanner Allen-Derreck Ehrenberg 13.72; 2. Jordan Garcia-Roy Hampton 23.20.

13-15 team roping: 1. Quay Howard-Pecos Thomas 8.07; 2. Grady Pierce-Pecos Thomas 9.17; 3. Grady Pierce-Lane Hedeman 9.58; 4. Seaver Tate-Lucas Screws 9.92; 5. Pryce Harris-Seth Barber 12.93.

9-12 team roping: 1. Logan Stone-Wesley Wright 7.63; 2. Kersti Davis-Jake Harris 10.33; 3. Aaron Macy-Brent Ivy 16.29; 4. Jace Davis-Cade Passig 16.83.

9-12 double mugging: 1. Brody Stallard 11.68; 2. Jace Davis 13.52; 3. Tylo Kirkpatrick 14.38; 4. Cutter Mills 16.51; 5. Jeremy Davidson 16.83.

13-15 girls ribbon roping: 1. Jessie Kirkes 15.02; 2. K-Rae Hendley 15.14; 3. Nicole Sweazea 18.61; 4. Breely Kirkpatrick 21.18.

13-15 boys ribbon roping: 1. Landon Williams 9.02; 2. Lane Hedeman 9.69; 3. Seaver Tate 10.12; 4. Spur Valdez 11.23; 5. Rawley Stallard 11.62.

Short-go results
8-under calf riding: 1. Tristyn McDaniel 69; 2/3. Jabin Rice and Tanner Freeman 67; 4. Shad Mayfield 64.

9-12 steer riding: 1/2. Gage Melendez and Lon Danley 71; 3. Bryce Howe 69; 4. Jarrett Parson 68.

13-15 bull riding: 1. Chandler Bownds 71.

13-15 chute dogging: 1. Rawley Stazllard 2.56; 2. Quay Howard 2.57; 3. Lane Hedeman 2.71; 4. Pecos Thomas 6.13.

8-under barrels: 1. Shelby Mayfield 17.187; 2. Kennedy Kirkpatrick 17.192; 3. Saige Bell 17.460; 4. Audrey Wren 17.607; 5. Jabin Rice 17.675.

9-12 barrels: 1. Janesa Garcia 16.86; 2. Brogan Macy 17.009; 3. Kellie Collier 17.206; 4. Kynsie Rae McNeill 22.210; 5. Lexi Mason 22.261.

13-15 barrels: 1. Kate Rowan 17.153; 2. Shelby Kirkes 17.179; 3. Breely Kirkpatrick 17.503; 4. Nicole Sweazea 22.730; 5. Ashlee Howard 23.292.

16-19 barrels: 1. Stephanie Rodriguez 16.935; 2. Skye Sellers 17.335; 3. Nichole McBride 18.689; 4. Andrea Ortiz 19.041; 5. Kelbi Arfsten 22.880.

8-under goat tying: 1. Saige Bell 10.95; 2. Audrey Wren 11.47; 3. Tristyn McDaniel 13.47; 4. Kenna Hayes McNeill 16.79.

9-12 goat tying: 1. Kellie Collier 8.63; 2. Janesa Garcia 8.98; 3. Abby Medlin 9.60; 4. Teryn Tate 9.74; 5. Kynzie Rae McNeill 12.06.

13-15 goat tying: 1. Jessie Kirkes 7.98; 2. Kashli Arfsten 9.48; 3. Ashlee Howard 9.51; 4. Tegan Mills 9.60; 5. Nicole Sweazea 18.10.

16-19 goat tying: 1. skye Sellers 11.31; 2. Kelbi Arfsten 11.64.

8-under poles: 1. Kennedy Kirkpatrick 21.322; 2. Tanner Freeman 26.887; 3. Tristyn McDaniel 26.962; 4. Loryn Danley 27.941; 5. Jabin Rice 33.178.

9-12 poles: 1. Lexi Mason 22.117; 2. Kynzie Rae McNeill 22.366; 3. Tierra Gray 25.836; 4. Brogan Macy 28.445; 5. Taylor Presnell 33.215.

13-15 poles: 1. Jessie Kirkes 20.617; 2. Kashli Arfsten 21.687; 3. Ashlee Howard 22.989; 4. Breely Kirkpatrick 27.004; 5. Shelby Kirkes 27.176.

16-19 poles: 1. Stephanie Rodriguez 21.750; 2. Skye Sellers 24.308.

9-12 calf touch: 1. Lon Danley 5.69; 2. Brody Stallard 7.15; 3. Carl Sweazea 8.63; 4. Cutter Mills 12.17.

13-15 calf roping: 1. Rawley Stallard 9.37; 2. Lucas Screws 10.25; 3. Quay Howard 10.83.

16-19 calf roping: 1. Sterling Smith 8.67; 2. Sterling Smith 11.25; 3. Trent McDonald 15.15; 4. Dusty Anderson 20.31.

9-12 girls breakaway: 1. Kynzie Rae McNeill 3.690; 2. Teryn Tate 4.27; 3. Kersti Davis 8.70.

9-12 boys breakaway: 1. Trevor Hedeman 3.03; 2. Carl Sweazea 3.45; 3. Brent Ivy 8.54.

13-15 girls breakaway: 1. Breely Kirkpatrick 3.57; 2. Jessie Kirkes 3.90; 3. Nicole Sweazea 5.20.

13-15 boys breakaway: 1. Rawley Stallard 2.68; 2. Spur Valdez 2.80; 3. Stetson Kirkpatrick 12.71; 4. Hadley Howe 13.10.

16-19 girls breakaway: 1. Skye Sellers 13.09.

9-12 steer breakaway: 1. Wesley Gudgell 6.03; 2. Jarrett Parson 10.69.

16-19 team roping: 1. Dakota Williams-Dustin McDaniel 9.64; 2. MiShae Griffin-Bill Herring 9.83.

13-15 team roping: 1. Quay Howard-Pecos Thomas 12.59; 2. Grady Pierce-Lane Hedeman 12.78.

9-12 team roping: 1. Aaron Macy-Brent Ivy 10.61.

9-12 double mugging: 1. Brody Stallard 13.41; 2. Zack Kirkpatrick 34.02.

13-15 girls ribbon roping: 1. Nicole Sweaze 11.93; 2. Breely Kirkpatrick 17.96; 3. Jessie Kirkes 21.52.

13-15 boys ribbon roping: 1. Spur Valdez 11.04; 2. Seaver Tate 11.46; 3. Landon Williams 17.32.

Average results
13-19 saddle bronc riding: 1. Brewster Guin 65; 2. Ethan McDaniel 63.

8-under calf riding: 1. Shad Mayfield 187; 2. Jabin Rice 130; 3. Tristyn McDaniel 128; 4. Tanner Freeman 125; 5. Jake Cleavinger 56.

9-12 steer riding: 1. Lon Danley 214; 2. Gage Melendez 207; 3. Bryce Howe 206; 4. Jarrett Parson 202; 5. Wesley Gudgell 74.

13-15 bull riding: 1. Chandler Bownds 141; 2/3. Jeremie Melendez and Cody Schneider 63.

13-15 chute dogging: 1. Rawley Stallard 9.15; 2. Quay Howard 9.23; 3. Lane Hedeman 11.66; 4. Pecos Thomas 13.24; 5. Mike Hillman 108.25.

8-under barrels: 1. Kennedy Kirkpatrick 52.062; 2. Shelby Mayfield 52.190; 3. Audrey Wren 52.734; 4. Saige Bell 52.823; 5. Jabin Rice 53.980.

9-12 barrels: 1. Brogan Macy 51.211; 2. Janesa Garcia 51.241; 3. Kellie Collier 51.563; 4. Kynzie Rae McNeill 56.137; 5. Lexi Mason 56.509.

13-15 barrels: 1. Kate Rowan 51.291; 2. Shelby Kirkes 51.966; 3. Breely Kirkpatrick 52.034; 4. Nicole Sweazea 56.653; 5. Ashlee Howard 57.486.

16-19 barrels: 1. Stephanie Rodriguez 50.697; 2. Skye Sellers 51.745; 3. Nichole McBride 56.572; 4. Andrea Ortiz 56.852; 5. Kelbi Arfsten 57.443.

8-under goat tying: 1. Audrey Wren 36.81; 2. Saige Bell 38.64; 3. Tristyn McDaniel 42.20; 4. Kenna Hayes McNeill 50.06.

9-12 goat tying: 1. Kellie Collier 28.91; 2. Janesa Garcia 29.42; 3. Abby Medlin 30.74; 4. Kynzie Rae McNeill 33.76; 5. Teryn Tate 34.14.

13-15 goat tying: 1. Jessie Kirkes 24.21; 2. Kashli Arfsten 27.64; 3. Ashlee Howard 28.21; 4. Tegan Mills 28.30; 5. Nicole Sweazea 38.16.

16-19 goat tying: 1. Kelbi Arfsten 37.93; 2. Skye Sellers 42.88.

8-under poles: 1. Kennedy Kirkpatrick 63.728; 2. Tanner Freeman 71.185; 3. Loryn Danley 72.725; 4. Trystyn McDaniel 75.871; 5. Jabin Rice 85.026.

9-12 poles: 1. Lexi Mason 66.244; 2. Kynzie Rae McNeill 70.941; 3. Tierra Gray 73.868; 4. Brogan Macy 78.929; 5. Taylor Presnell 83.4357.

13-15 poles: 1. Jessie Kirkes 63.834; 2. Ashlee Howard 69.539; 3. Kashli Arfsten 69.777; 4. Shelby Kirkes 75.996; 5. Breely Kirkpatrick 76.750.

16-19 poles: 1. Stephanie Rodriguez 68.356; 2. Skye Sellers 69.772.

9-12 calf touch: 1. Lon Danley 20.50; 2. Brody Stallard 23.43; 3. Carl Sweazea 23.78; 4. Cutter Mills 30.99; 5. Trevor Hedeman 112.26.

13-15 calf roping: 1. Quay Howard 33.86; 2. Lucas Screws 34.96; 3. Rawley Stallard 37.01; 4. Lane Hedeman 123.05; 5. Logan Medlin 127.34.

16-19 calf roping: 1. Sterling Smith 32.28; 2. Sterling Smith 40.60; 3. Trent McDonald 41.42; 4. Dusty Anderson 47.31; 5. Dustin McDaniel 130.07.

8-under breakaway: 1. Kennedy Kirkpatrick 206.45; 2. Jabin Rice 214.23; 3. Tanner Freeman 228.13.

9-12 girls breakaway: 1. Teryn Tate 25.83; 2. Kersti Davis 31.86; 3. Kynzie Rae McNeill 108.40; 4. Janesa Garcia 117.06; 5. Abby Medlin 202.76.

9-12 boys breakaway: 1. Trevor Hedeman 11.64; 2. Carl Sweazea 12.13; 3. Brent Ivy 16.14; 4. Jace Davis 106.69; 5. Bryce Howe 107.68.

13-15 girls breakaway: 1. Jessie Kirkes 21.45; 2. Nicole Sweazea 111.45; 3. Breely Kirkpatrick 117.12; 4. K-Rae Hendley 203.68; 5. Ashlee Howard 212.92.

13-15 boys breakaway: 1. Rawley Stallard 10.07; 2. Spur Valdez 10.25; 3. Stetson Kirkpatrick 19.89; 4. Hadley Howe 20.53; 5. Lucas Screws 105.54.

16-19 girls breakaway: 1. Skye Sellers 19.88; 2. Kelbi Arfsten 106.91; 3. Skye Sellers 107.69.

9-12 steer breakaway: 1. Wesley Gudgell 19.67; 2. Jarrett Parson 28.66; 3. Janesa Garcia 113.11; 4. Lexi Mason 203.53; 5. Teryn Tate 204.77.

16-19 team roping: 1. Dakota Williams-Dustin McDaniel 117.05; 2. MiShae Griffin-Bill Herring 119.19; 3. Tanner Allen-Derreck Ehrenberg 129.85; 4. Ethan McDaniel-Dustin McDaniel 205.90; 5. Jeremy Allen-Tanner Allen 209.39.

13-15 team roping: 1. Quay Howard-Pecos Thomas 34.05; 2. Grady Pierce-Lane Hedeman 36.01; 3. Ty Anderson-Tanner Garcia 122.41; 4. Lane Ivy-Landon Williams 122.98; 5. Grady Pierce-Pecos Thomas 123.06.

9-12 team roping: 1. Aaron Macy-Brent Ivy 36.29; 2. Jace Davis-Cade Passig 125.87; 3. Trevor Hedeman-Brent Ivy 206.21; 4. Logan Stone-Wesley Wright 207.63; 5. Kersti Davis-Jake Harris 210.33.

9-12 double mugging: 1. Brody Stallard 39.73; 2. Zack Kirkpatrick 74.71; 3. Jeremy Davidson 131.62; 4. Jarrett Parson 134.39; 5. Bradley Guin 144.16.

13-15 girls ribbon roping: 1. Jessie Kirkes 50.58; 2. Breely Kirpatrick 50.59; 3. Nicole Sweazea 54.83; 4. K-Rae Hendley 130.07; 5. Tegan Mills 212.87.

13-15 boys ribbon roping: 1. Spur Valdez 32.59; 2. Landon Williams 34.93; 3. Seaver Tate 37.36; 4. Rawley Stallard 122.62; 5. Seth Barber 143.49.